Skip directly to content

Green Gold Swimming Intrasquad Meet Results

on November 6, 2017 - 7:43am
SPORTS News:
 
The Los Alamos Hilltoppers Green Gold Gorls and Boys Swim teams intrasquad meet results from Saturday's competitions at the Larry Walkup Aquatic Center:
 
GIRLS:
 
200 MR:  Gold 2:07.43 (Katherine Elton, Jillian Bennett, Injie Mourad, O Englert-Erickson), Green 2:19.57 (K Ronning, T Nisoli, K Tripp, B Short), Green 3:34.40 (S Shiina, B Valdez, S Shiina, L Newton)
200 Free: Meredith McBranch G 2:32.63, Kamaya Ronning GR 2:33.81, Ada Tripp G 2:40.94, Alex Cunningham G 2:50.69, Dana Urbatsch G 3:12.79
200 IM: Katherine Elton G 2:33.87, Jillian Bennett G 2:37.37, Cory Liechty G 2:43.68, Beth Short GR 2:44.38, Kezia Tripp GR 2:46.25, Laney Newton GR 3:59.75
50 Free: Onnolee Englert-Erickson G 29.94, Ada Tripp G 31.97, Tina Nisoli GR 32.84, Bella Montoya 35.94, Dana Urbatsch G 38.65, Brianna Valdez GR 59.38
100 Fly: Injie Mourad G 1:12.59, Kezia Tripp GR 1:19.47, Beth Short GR 1:23.38, Olivia DeCroix G 1:31.16
T-Shirt Relay (co-ed): Gold 3:22.99 (Meredith McBranch, Jack Whitacre, Ada Tripp, Ian Jaegers, Alexandra Cunningham, O Englert-Erickson, Jillian Bennett, Nick Berndt), Green 3:27.19 (B Short, M Corliss, T Nisoli, K Nelson, L Newton, T Shiina, K Ronning, E Aulwes)
100 Free: Katherine Elton G 1:03.76, Kamaya Ronning GR 1:09.98, Meredith McBranch G 1:10.12, Alex Cunningham G 1:17.52, Bella Montoya G 1:19.28, Sara Tompkins GR 1:42.62
500: Sara Shiina GR 6:13.37, Cory Liechty G 6:21.16, Onnolee Englert-Erickson G 7:03.75
200 Free Relay: Green 2:18.42 (Laney Newton, Kamaya Ronning, Tina Nisoli, Sara Shiina), Gold 2:23.78 (O DeCroix, B Montoya, D Urbatsch, A Cuningham), Green 2:42.59 (Brianna Valdez, Beth Short, Sara Tompkins, Kezia Tripp)
100 Back: Injie Mourad G 1:14.63, Meredith McBranch G 1:16.02, Onnolee Englert-Erickson G 1:21.77, Tina Nisoli GR 1:26.70, Laney Newton GR 1:51.44
100 Breast: Jillian Bennett G 1:17.62, Katherine Elton G 1:18.86, Olivia DeCroix G 1:31.87, Cory Liechty G 1:32.94, Sara Tompkins GR 2:11.95, Brianna Valdez GR 1:52.56 (50)
400 Free Relay: Gold 4:24.41 (J Bennett, I Mourad, K Elton, M McBranch), Green 4:33.74 (K Tripp, B Short, K Ronning, S Shiina), Gold 5:17.96 (A Cunningham, B. Montoya, D Urbatsch, C Liechty), Green 5:53.34 (L Newton, S Tompkins, B Valdez, T Nisoli)

BOYS:

200 MR: Gold 1:52.57 (Ian Jaegers 28.64, Orion Henderson 32.20, Nick Berndt 26.17, Presley Gao 25.56), Green 1:55.39 (K Nelson, M Corliss, D Ma, E Aulwes)
200 Free: Konstantin Nelson GR 2:07.73, Ethan Aulwes GR 2:32.63, Nathan Johnson GR 2:34.15, Steven Zhao G 2:48.77, Victor Popa-Simil 2:59.49
200 IM: Max Corliss GR 2:20.05, Nick Berndt G 2:20.99, Dylan Ma GR 2:26.92, Presley Gao G 2:38.06
50 Free: Jack Whitacre G 28.38, Andre Popa-Simil GR 28.92, Nathan Johnson GR 29.57, Caleb Kersteins GR 32.43, Andrew Watson GR 35.49, Caleb Cook G 39.11
100 Fly: Dylan Ma GR 1:04.89, Orion Henderson G 1:04.93, Takuma Shiina GR 1:05.13
T-Shirt Relay (co-ed): Gold 3:22.99 (M McBranch, J Whitacre, A Tripp, I Jaegers, A Cunningham, O Englert-Erickson, J Bennett, N Berndt), Green 3:27.19 (Beth Short, Max Corliss, Tina Nisoli, Konstantin Nelson, Laney Newton, Takuma Shiina, Kamaya Ronning, Ethan Aulwes)
100 Free: Ethan Aulwes GR 1:01.28, Presley Gao G 1:01.69, Jack Whitacre G 1:06.16, Nathan Johnson GR 1:07.23, Andrei Popa-Simil GR 1:11.54, Victor Popa-Simil G 1:14.88, Caleb Kersteins GR 1:15.64, Caleb Cook G 1:28.47
500: Ian Jaegers G 5:31.49, Max Corliss GR 5:44.57, Konstantin Nelson GR 5:56.77, Tim Rademacher GR 8:32.00
200 Free Relay: Green 2:10.58 (A Watson, A Popa-Simil, T Rademacher, C Kersteins), Gold 2:13.57 (J Whitacre, V Popa-Simil, C Cook, I Jaegers)
100 Back: Orion Henderson G 1:04.47, Takuma Shiina GR 1:09.78, Ethan Aulwes GR 1:15.89, Daniel Zhao GR 1:16.58, Caleb Cook G 1:40.64, Victor Popa-Simil G 1:45.56
100 Breast: Max Corliss GR 1:14.72, Dylan Ma GR 1:21.54, Jack Whitacre G 1:21.60, Presley Gao G 1:28.08
400 Free Relay: Gold 3:55.02 (Nick Berndt 56.19, Orion Henderson 1:01.57, Presley Gao 1:00.93, Ian Jaegers 56.33), Green 3:56.55 (K Nelson 55.94, Ethan Aulwes 1:03.47, Takuma Shiina 1:00.53, Max Corliss 56.61), Gold 5:05.94 (Steven Zhao, Caleb Cook, O Englert-Erickson, Jack Whitacre)
Tags: 

Advertisements